Jakie są rodzaje tłumaczeń ustnych? Kiedy zastosować dane tłumaczenie?

 

Tłumaczenie symultaniczne

Najbardziej popularnym rodzajem tłumaczenie stosowanym podczas dużych eventów, konferencji, czy wykładów jest tłumaczenie symultaniczne.  Jest ono najlepszym rozwiązaniem w takim sytuacjach, bo pozwala na nieprzerywanie wypowiedzi prelegentów. Tłumacz siedzący w specjalnej kabinie przy użyciu słuchawek i mikrofonu na bieżąco tłumaczy wypowiedzi mówców. Uczestnicy chcący skorzystać z tłumaczenia muszą użyć słuchawek z odbiornikami. Potrzebny podczas tego rodzaju tłumaczenia sprzęt oczywiście podnosi koszty, jednak jednocześnie znacznie ułatwia przebieg tłumaczenia.  W przypadku międzynarodowych spotkań tłumaczenie symultaniczne jest wykonywane w kilku różnych konfiguracjach językowych.

Tłumaczenie konsekutywne

To rodzaj tłumaczenia, które polega na tym, że prelegent zajmuje głos naprzemiennie z tłumaczem – uczestnicy spotkania najpierw wysłuchują wypowiedzi w oryginalnej wersji, a potem przekładu na język tłumaczenia. W przypadku doskonale wyszkolonych tłumaczy zdarza się, że tłumaczone są wypowiedzi trwające nawet dziesięć minut, a podczas nich  tłumacze posługują się robionymi na bieżąco notatkami. Trzeba jednak pamiętać, że zadaniem tłumacza ustnego, nie jest przetłumaczenie wypowiedzi słowo, w słowo, a raczej oddanie jej sensu.  W wykonanie tłumaczenia konsekutywnego zaangażowany jest jeden tłumacz, a do tłumaczenia nie jest potrzebny dodatkowy sprzęt. Dlatego też tłumaczenia konsekutywne są tańsze niż tłumaczenia symultaniczne.

Tłumaczenie szeptane

Tłumaczenie szeptane to rodzaj tłumaczenia o charakterze indywidualnym. Tłumacz towarzyszy uczestnikom spotkania i w trakcie wypowiedzi mówcy tłumaczy ją po cichu osobie, która potrzebuje tłumaczenia. Tego rodzaju tłumaczenie zwane jest także „szeptanką” i jak wskazuje ta nazwa ma zastosowanie w sytuacjach, kiedy jest możliwe takie właśnie szeptane tłumaczenie. Muszą to być kameralne spotkania, podczas których tłumacz obsługuje jedną, maksymalnie trzy osoby.

tłumaczenia pisemne

tłumaczenia przysięgłe

tłumaczenia ustne

obsługa konferencji

Zleć tłumaczenie